A Dolma lányai egy egészen rendkívüli utazásra invitál Nepálba, ahol a tibeti buddhizmust a szerzetesnők szemén keresztül ismerhetjük meg. Nepál szívében él egy elkülönült női közösség, akik egyedülálló életformát választottak. Egy ősi tradíció köti össze őket, amely számtalan generációt áthidal. Fejüket borotválják, vörös ruhát hordanak és a szerzetesi fogadalomnak szentelték életüket. A film olyan nők életét mutatja be, akik a régi hagyományok és a mai modern világ kereszteződésében élnek Katmanduban. Különböző a hátterük, de ugyanazért a célért küzdenek.
Női szerzetesekről kevés szó esik, pedig ahogy a Katmandu Völgyben forgatott dokumentumfilmből kiderül, a szerzetesi életet választó nők a buddhista spiritualitás, szenvedélyesség és kedvesség megtartása mellett igazi individualisták, akik az önművelés mellett nyitottak a technikai újdonságokra és a külvilág eseményeire is. A Dolma Lányai, a nepáli buddhista szerzetesnők három generációjának mindennapjait meséli el és olyan témákban keres válaszokat, mint a modernizmus, az életkor, a spiritualitás és a nemek különbségének kérdése.
A Dolma Tara, egy női buddhista istenség tibeti neve, jelentése, ő, a megmentő. Dolmát minden Buddha anyjaként tartják számon. Dolma a végtelen könyörületesség megtestesítője, aki Avalokitesvara, az egyik legfontosabb bodhiszattva – megvilágosodásra segítő lény – könnyéből született, amikor az a világ szenvedéseit siratta. A Dolma lányai stábja úgy érezte, hogy a Dolma magában foglalja azt az üzenetet, amelyet filmjükkel szerettek volna közvetíteni, és kifejező az általuk felkeresett szerzetesnőkre, ezért választották filmjük címéül. A Dolma lányai író-rendezője, Miklós Ádám, aki 16 éves korától kezdve foglalkozik filmkészítéssel. Miklós filmes tanulmányait Skócia legrégebbi egyetemén, a University of St Andrews-on folytatta, ahol Vilmos herceg és Katalin hercegnő is végezte tanulmányait. A Dolma lányai angol-nepáli-magyar koprodukcióban készült, a győri fiatalembert és stábját skóciai látogatásakor egy magánbeszélgetésen a dalai láma is fogadta.